Kto sú, čo robia a pre koho to robia

Interiérový dizajnér a bytový dekoratér sú pojmy, ktoré sa často pletú a mylne sa považujú za rovnocenné. K tomu primiešajme architekta, alebo nebodaj interiérového architekta (úplný nezmysel čo sa pojmu týka) a dostávame zhluk povolaní, ktoré sú pre ‘bežného našinca’ skoro také veľké tabu ako povolanie právnika, plastického chirurga či burzového makléra. Ich služby nevyužívame. Často nie preto, že ich nepoznáme, ale preto, že všetko vieme najlepšie zvládnuť sami, alebo iba sami…

Žijeme v nevkusných modro-žlto-zeleno-červených domoch v štýle totok-plesknem-tutok, necháme sa oblbnúť podvodníkom a mobilnému operátorovi podpíšeme všeličo. Sme čalúnnici a najradšej zašívame peniaze do madracov namiesto toho, aby sme si nechali poradiť. Až keď sa nám začne točiť hlava tak silno, že si radšej sadneme na chodník, premýšľame nad tým, kde sme urobili chybu. Neskoro.

U nás sa hovorí, čo Slovák to architekt. A keď jeden deň v roku pána 3000 skončíme s projektom, napíšeme wikipédiu o tom, čo by sme urobili inak.

Najlepšie to vystihol pán Red Adair, americký hasič ropných vrtov: ‘Ak si myslíte, že je pridrahé najať si profesionála na prácu, ktorú urobí za Vás, počkajte až si najmete amatéra.‘

My robíme interiérový dizajn, to je naša profesia. Aby ste lepšie pochopili, čo to vlastne je, pokúsim sa vypichnúť hlavné rozdiely medzi architektom, interiérovým dizajnérom a bytovým dekoratérom.

Architekt


obr: wikipedia.com

Vzdelanie: Architekt je profesia, ktorá vyžaduje formálne odborné vzdelanie a špeciálne školenia. Na túto prácu je potrebná znalosť stavebných konštrukcií a materiálov, histórie aj matematiky. Architektúra je vedecká i umelecká disciplína, ktorá má tradíciu viac ako tisíc rokov. Najkratšie sa u nás študuje šesť rokov.

Akreditácia: Okrem štátnej skúšky a dlhoročnej praxe pod vedením skúseného architekta je výkon tohto povolania podmienený preukázaním odbornej spôsobilosti, o ktorej rozhoduje Komora slovenských architektov. Je to organizácia, ktorej poslaním je okrem prijímania členských poplatkov aj mnoho iných, nemenej dôležitých vecí.

Čo robí: Architekt sústredne rieši širokú paletu otázok, na ktoré hľadá odpovede a riešenia od samotnej myšlienky na vytvorenie stavby. Hľadá ideálnu polohu, tvar, orientáciu a posudzuje široké aspekty, či sú to vzťahy medzi stavbou a okolitým prostredím alebo potrieb spoločnosti či jednotlivcov. Architekt je komunikátorom, srdcom a dušou budúcej stavby. Ich hlavnou úlohou a zodpovednosťou je navrhnúť a postaviť stavbu, ktorá bude rozprávať príbeh ďalším generáciám.

S kým spolupracuje: Architekt spolupracuje s veľkým množstvom ľudí. Od úradov, právnikov, statikov, stavbárov, ekonómov až po susedov či politikov. Pre dosiahnutie dokonalého diela architekti často zverujú vnútorné usporiadanie svojich stavieb na interiérových dizajnérov.

Interiérový dizajnér


obr: lifestyleshomedecor.com

Vzdelanie: Požiadavka na vzdelanie interiérového dizajnéra je totožné so vzdelaním architekta. Na jeho prácu je potrebná znalosť farieb a materiálov, schopnosť čítať stavebné výkresy a pracovať v CAD programoch, plánovať funkčnú dispozíciu vnútorných priestorov, študovať architektúru. Po ukončení formálneho štúdia absolventi často pracujú u uznávaných dizajnérov a architektov a po získaných skúsenostiach z praxi si zakladajú vlastné ateliéry.

Akreditácia: V zahraničí (na Slovensku to neplatí, zatiaľ) sú profesionálni dizajnéri povinní podstúpiť akreditačné skúšky predtým, ako sa môžu nazvať interiérovým dizajnérom. U nás na to postačuje štátna skúška .

Čo robí: Interiérový dizajnér dokáže rozdeliť vnútorný priestor, dosiahnuť funkčnú dispozíciu interiéru a pomôže navrhnúť a zrenovovať interiér od návrhu pôdorysov, vedenia vnútorných rozvodov až po uloženie posledného dekoračného prvku. Nielenže vylepší celkový vzhľad, ale do interiéru prinesie to najpodstatnejšie – funkciu.

S kým spolupracuje: Interiérový dizajnér často spolupracuje s architektmi a dodávateľmi a pomáha dosiahnuť vzhľad, ktorý investor preferuje, či sa jedná o interiér rodinného domu, vily, kancelárií, hotelu či iného vnútorného priestoru.

Bytový dizajnér, dekoratér


obrazok: qualitybath.com

Vzdelanie: Bytový dekoratér nepotrebuje formálne vzdelanie či školenie, keďže jeho práca sa sústreďuje primárne na estetiku. Dekoratér sa vo všeobecnosti nezúčastňuje plánovania konštrukcií alebo na rekonštrukciách priestorov. Vstupuje až po ukončení konštrukčnej časti a sústreďujú sa na konečný vzhľad priestoru.

Akreditácia: Napriek tomu, že nie je potrebné odborné vzdelanie, existuje mnoho programov a školení. Tieto sa často zameriavajú na farbu a materiály, pôdorysné rozmiestnenie nábytku, štýly nábytku atď.

Čo robí: Dekoratéri vedia vstúpiť do miestnosti a ‘vyšperkujú’ ju. Pomôžu klientovi rozhodnúť sa pre štýl, vybrať farebnú schému, nakúpiť nábytok a doplnky. Často ich voláme do hotových priestorov, ktoré potrebujú oživiť alebo usporiadať.

S kým spolupracuje: Dekoratér vo všeobecnosti nepracuje s architektmi ani dodávateľmi, keďže stavebná a konštukčná časť sú hotové skôr ako nastúpi. Často však pracujú s výrobcami nábytkov, čalúnikmi a inými výrobnými dielňami.

Najať si architekta, dizajnéra alebo dekoratéra?

To, že koho si zavoláte závisí na tom, čo chcete robiť. Ak chcete stavať, architekt je vaša voľba. Ak chcete stavebné úpravy ako je búranie stien, presun vnútorných rozvodov elektriky, vodovodu, kanalizácie, pridanie okien alebo dverí, interiérový dizajnér je najlepšia voľba. Pomôže nielen pri návrhu stavebných zmien, ale ich dokáže aj realizovať.

V prípade, že je rozsah prác väčší, nechajte na rozhodnutie interiérového dizajnéra, aby do projektu zapojil dohľad architekta.

Pokiaľ chcete zmeniť štýl interiéru, vybrať tapetu, nábytok, závesy či svietidlá, potom vám pravdepodobne stačí dekoratér, ktorý dokáže zladiť všetky interiérové prvky a pomôže zmeniť miestnosť bez akejkoľvek odbornej a technickej práce.
Zosumarizujte si potreby predtým, ako sa rozhodnete, koho oslovíte.

MI