Pred pár dňami mal Frank Gehry tlačovku, na ktorej sa ho novinár opýtal na jeho odkaz ľuďom, ktorí ho obviňujú, že robí architekúru pre šou. ‘Chcem k tomu povedať jedno. Vo svete, v ktorom žijeme, je zo súčasne navrhnutých a postavených vecí 98% čistá sračka. Sem-tam však pár ľúdí urobí niečo iné. Je ich veľmi málo. Neprosím o prácu. Nemám publicistov. Nečakám, aby mi niekto zavolal. Pracujem s klientami, ktorý majú úctu k umeniu a architektúre. A nakoniec, nepýtajte sa takéto sprosté otázky. ‘

No, povedzme, že má staručký pán architekt Gehry pravdu a kvalitná architektúra zaberá iba 2% z toho, čo vidíme okolo seba. Koľko percent by sa dostalo našim lokálnym stavbám?

Prirodzene, my architektúru vnímame z hľadiska riešenia interiérov a kvality vnútorného prostredia. Z tejto perspektívy a zo skúsenosti môžeme kľudne povedať, že u nás projekty interiéru riešia študenti, často gymnazisti, ktorí sa s pojmom architektúra prvý raz stretli možno tak pred pár rokmi (počítaj na jednej ruke). Ešte o level vyššie sa potom posúvajú samotní architekti, ktorí sa hrnú do riešenia technických, konštrukčných, dokonca technologických častí projektov a samozrejme, že na kontrolu študentských prác potom času neostáva. Hovoriť, že u nás to všetko majú na svedomí developeri, je iba výhovorka. Za zlú architektúru môžeme viniť jedine zlých architektov.

Koncom leta sme využili možnosť pozrieť si v Prahe na predaj čakajúci Tančíci Dum od architektov Vláda Milunića a Franka Gehryho, ktorá možno tiež trpí syndrómom, ktorý popísal Philipe Starck: ‘Tu ju máte, parádnicu. A teraz v nej skúste fungovať.’

V každom prípade, táto stavba sa nám páči a môžeme českým bratom zatlieskať, že takú v Prahe majú. Až na to vnútorné prostredie, všakže pán Gehry.

    Zdroj  http://www.dezeen.com/2014/10/24/98-percent-of-architecture-is-bad-says-frank-gehry-middle-finger/#disqus_thread