Kto by nechcel mať niečo vlastné ? Netreba veľa, práve naopak… Pár metrov štvorcových svojho súkromného priestoru a hneď sa človek cíti akosi slobodnejšie. Potrebujeme miesto, kde sa vojde celý náš svet, naše túžby a predstavy.

Minidomy su ideálnym riešením najmä pre mladých ľudí, ktorí nemajú vysoké požiadavky na veľkosť plôch, ale na interiérové nápady, dizajn a samozrejme financie. Minidomy so svojim častokrát nadčasovým dizajnom, to do bodky spĺňajú. Charakterizujú ich útulné, maximálne logicky usporiadané interiéry, každý milimeter štvorcový má svoj zmysel, svoju funkčnosť. Nepostrádateľnou výhodou minidomov je jednoznačne prepojenie interiéru s exteriérom. Veľké presklené plochy krásne otvoria inak malý priestor a vytvoria tak miesto lahodiace oku. Dostatok svetla prevzdušní miestnosti a dodá im neopakovateľnú ľahkú atmosféru.


Podstata dobrého návrhu malometrážnych bytov spočíva v schopnosti čo najefektívnejšie využiť priestor. V bytových priestoroch treba klásť veľký dôraz na farebnosť. So sýtymi, krikľavými farbami sa môžeme hneď rozlúčiť. Pre takéto priestory sú vhodné biele alebo svetlé farebné odtiene, ktoré opticky zväčšia priestor. Aj malá miestnosť s dobrou dispozíciou a správnym výberom farieb a materiálov môže prekvapiť svojou priestrannosťou.


V každom minipriestore nesmú chýbať odrazivé plochy, ako sú sklá, zrkadlá, lesklé povrchy, transparentné či translucentné plochy. Síce sú náročnejšie na údržbu, ale určite sa nám za trochu námahy zavďačia výrazne zväčšujúcim efektom. V malých piestoroch by sme sa mali držať hesla “menej je viac” a nenapĺňať priestory zbytočným nábytkom a doplnkami. Aj umelé osvetlenie dokáže upriamiť našu pozornosť na vybraný prvok či priestor. Je tiež ideálnym riešením na vizuálne funkčné delenie zón bývania.


Predpokladom komfortného bývania je profesionálne a kvalitne vypracovaný dispozičný návrh.

KM & MU