Ergonomické riešenia pre zdravé pracovné prostredie
Dlhé hodiny strávené v neprirodzenej, strnulej polohe za pracovným stolom neprospievajú nikomu z nás. Bolesti chrbtice, krčnej chrbtice, rámien či zápästí sú bežným sprievodným javom sedavého zamestnania. Ak k tomu pripočítame neustále vnímanie monitora počítača, není sa čomu diviť, že mnohí trpia bolesťami hlavy, očí či nespavosťou. Ergonomické riešenia kancelárskych priestorov dokážu tomuto problému účinne predchádzať.
Základom ergonomického pracoviska je nastaviteľný stôl a stolička, ktoré umožnia zamestnancovi zaujať optimálnu vzpriamenú polohu so správnym uhlom v kolenách, lakťoch a zápästiach. Zdraviu prospeje aj príležitostná zmena pozície na stojaciu, ktorú zabezpečia výškovo nastaviteľné stoly.
Pri práci s monitorom dbáme na to, aby bol umiestnený v správnej vzdialenosti a výške očí, aby nevznikalo namáhanie krčnej chrbtice. Vhodnejšie sú dva menšie monitory ako jeden veľký, pretože tak znížime uhol otáčania hlavy. Klávesnice umiestnime tak, aby sme pri ich používaní nemali ramená zdvihnuté.
Pre zamestnancov, ktorí veľa telefonujú, odporúčame bezdrôtové hands-free náhlavné súpravy, aby sme predišli kriveniu krku a dýchali správnym smerom. Nikdy nesmieme zabúdať ani na dostatočné osvetlenie pracoviska, ktoré zabraňuje namáhaniu očí.
Okrem správneho vybavenia kancelárskych miest máme k dispozícii aj ďalšie prvky zlepšujúce ergonomickú kvalitu pracoviska. Vhodne situované odkladacie poličky znižujú nutnosť časteho ohýbania. Využívanie stoličiek s opierkami na nohy a na ruky odbremení dolné končatiny aj ramená pri sedení.
Case study: Ergonomická kancelária pre spoločnosť Unicorn Systems
Spoločnosť so zamestnancami pracujúcimi dlhé hodiny pri počítačoch sa rozhodla skvalitniť svoje pracovisko s ohľadom na zdravé polohy tela. Pridali sme do open-space plánu dve zóny s elektricky nastaviteľnými stolmi umožňujúcimi striedavo sedieť a stáť.
Do každého kútika sme nainštalovali jednoducho dosiahnuteľné odkladacie poličky na dokumenty a podložky na myš s oporou pre zápästia. Bezdrôtové náhlavné súpravy zase zamedzili kriveniu chrbtice pri telefonovaní.
V samostatných kanceláriách pribudli dve ergonomické stoličky so zdravotnou opierkou v chrbtovej oblasti. Priestor bol dostatočne presvetlený stolnými led lampami pre optimálne osvetlenie. Vďaka ergonomickým prvkom sa znížila miera absencie zamestnancov pre bolesti chrbta a očí o 27%.
Praktické ukážky:
1. Použitie ergonomických stoličiek s možnosťou nastaviť výšku a oporu v oblasti chrbta a krku. Stoličky aj s opierkami na ruky pre odbremenenie ramien.
2. Elektricky nastaviteľné stoly umožnia každému zaujať optimálnu výšku plochy na písanie aj polohu na státie.
3. Odkladacie priestory na dokumenty v primeranej výške bez nutnosti sa permanent ohýbať. Držiak na monitor vo vhodnej vzdialenosti od očí.
4. Dostatok osvetlenia, predovšetkým v rohoch miestnosti. Použitie stolovych lámp s technológiou odpovedajúcou prirodzenému dennému osvetleniu.
5. Bezdrôtové náhlavné súpravy alebo hands-free telefóny minimalizujúce nutnosť krčiť chrbát v neprirodzených polohách.
6. Ergonomické podložky pod myš a klávesnicu zabudované v stole s oporou pre zápästia.
Investícia do ergonomických prvkov pracoviska sa rýchlo vráti v podobe zdravších, spokojnejších a produktívnejších zamestnancov bez častej absencie pre zdravotné problémy. Zdravie našich ľudí by malo byť vždy na prvom mieste.